اذان گوي روح‌الارواح از ميان ما رفت‌

روح الارواح عاشق از بین ما رفت

استاد رحيم موذن زاده اردبيلي، گوينده اذان ايراني مشهور و تاريخي جهان اسلام، دار فاني را وداع گفت. استاد رحيم‌ موذن‌زاده، از روز پنجم ارديبهشت به علت بيماري در بيمارستان مدائن تهران بستري شده بود.  استاد رحيم موذن‌زاده متولد سال 1304 اردبيل و گوينده اذان ايراني مشهور و تاريخي جهان اسلام در روح‌الارواح آواز بيات ترك (در 50 سال گذشته) است. 

 صداي روح‌بخش اذان او هنوز هم يادآور معنويت فراموش شده در روزگار ماشين است.  

 رحيم مؤذن‌زاده اردبيلي كه به خاطر اذان مشهور و تاريخي‌اش در حافظه‌ جمعي ايرانيان و شايد بسياري از مسلمين جاي دارد. او فرزند حاج شيخ عبدالكريم اردبيلي است و در خانواده‌اي متولد شده است كه شايد بيش از يك قرن به فعاليت‌هاي مذهبي مي‌پرداخته‌اند.

 پدر رحيم مؤذن‌زاده‌ اردبيلي، تا سال 1322 در منطقه‌ اردبيل به وعظ و اذان‌گويي مشغول بود و نخستين بار به خاطر اذاني كه در اين سال در راديو گفته بود شهرت پيدا كرد و سپس تا سال 1326 برنامه سحري راديو را به صورت زنده،‌ از طريق مسجد امام (مسجد شاه سابق) اجرا مي‌كرد و در سال 1329 از دنيا رفت.

 در خانواده‌ مؤذن‌زاده كه اغلب به فعاليت‌هاي مذهبي و اذان‌گويي پرداخته‌اند، رحيم مؤذن‌زاده، فرزند ارشد شيخ عبدالكريم، كه متولد 1304 شمسي است، راه پدر را با جديت بيشتر پي گرفت و عملا پس از درگذشت پدرش، به جاي او قرائت اذان را ادامه داد. برادران رحيم، سليم و داوود نيز اذان مي‌گويند. رحيم برادر ديگري نيز داشته است به نام نعيم كه اذان مي‌گفته است ولي در سن 25 سالگي از دنيا مي‌رود. برادر ديگر رحيم، محمود مؤذن‌زاده، اما نظامي است. نام خانوادگي رحيم در شناسنامه، مؤذن است اما گويند‌‌گان راديو همواره از نام مؤذن‌زاده براي معرفي او استفاده كرده‌اند.

  بر اساس اين گزارش اذان مشهور مؤذن‌زاده كه در گوشه‌ روح الارواح آواز بيات ترك (زند) خوانده شده است، اذاني است كه رحيم مؤذن‌زاده در سال 1334 در ميدان 15 خرداد در استوديوي 6 خوانده است. به روايت خود مؤذن‌زاده، او در حالي كه روزه‌دار بوده، مي‌خواسته است اذاني بگويد تا براي فرهنگ ايران و اسلام يادگاري ارزنده باشد. مؤذن‌زاده براي ضبط اين اذان گوشه‌هاي مختلفي را مي‌آزمايد اما هيچ كدام مورد پسندش واقع نمي‌شود تا اين‌كه مناسب‌ترين گوشه را براي قرائت اذان،‌ روح‌الارواح مي‌بيند. مؤذن‌زاده بارها گفته است: از ضبط اين اثر هميشه يك احساس غرور معنوي در طول سال‌هاي گذشته با من همراه بوده است و اگر تنها همين ثروت معنوي باقي بماند براي من كافي است. موذن زاده اردبيلي كه زماني در اردبيل زندگي مي‌كرد، بعدها به مهر شهر كرج كوچيد و در آنجا ساكن شد.

 رحيم مؤذن‌زاده اردبيلي مؤذني است كه صدايش در روح و جان ايرانيان خانه دارد و نغمه‌هاي اذان او در دل مومنين و حتي غير متدينين خوش نشسته است. سر اين همه تاثيرگذاري و نفوذ اذان او چيست؟بخش مهمي از پاسخ اين سوال را بايد در موسيقي ايراني جست‌وجو كرد. پيش از هر چيز بايد گفت كه دامنه‌ تاثير موسيقي ايراني بسي فراتر از سرزمين ايران بوده است و به اين معنا در ميان اعراب نيز هنگام قرائت قرآن و حتي آوازها، اعراب نيز ناگزير متوسل به همان پرده‌ها و گوشه‌هاي موسيقي ايراني شده‌اند. دامنه موسيقي ايراني با فزون از سيصد گوشه، در بسياري از نغمه‌هاي موسيقايي اعراب نيز اثر گذاشته است، تا حدي كه گوشه‌هايي مانند راست، حسيني در موسيقي اعراب نيز جايگاه خود را دارد.اذان كه بانگ نماز مسلمين و نغمه‌اي است روحاني و سرآغاز راز و نياز با محبوب آسماني، ناگزير بايد در يكي از گوشه‌هاي موسيقي ايراني خوانده شود.

  
نویسنده : AmirRH ; ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ خرداد ،۱۳۸٤
تگ ها :